Czym jest BIK, BIG i BR? Jak uzyskać pożyczkę pozabankową bez BIK?

Czym jest BIK, BIG i BR? Jak uzyskać pożyczkę pozabankową bez BIK?

10 kwietnia 2019 Wyłącz przez admin

Niemalże zawsze i przy każdej okazji, gdy mówi się o pożyczkach, kredytach i firmach bankowych i pozabankowych, pada magiczny skrót BIK. Czasami jest on także wzbogacony innymi skrótami, takimi jak choćby: BIG czy BR. Co one oznaczają i dlaczego mają tak wielkie znaczenie dla procesu przyznawania kredytu czy pożyczki pozabankowej?

Prawo przy pożyczkach pozabankowych bez BIK

Pożyczki pozabankowe bez BIK możliwe są tylko w instytucjach, które te pożyczki oferują pozabankowo. Są one bowiem weryfikowane na podstawie zupełnie innych praw niż banki. Instytucje finansowe o statusie banku muszą zawsze i bez wyjątku sięgać do BIK oraz innych informacji odnośnie danych kredytowych klienta.

Tymczasem instytucje pozabankowe nie. Zapis ustawy odnośnie kredytu konsumenckiego, któremu podlegają tego rodzaju firmy, jest jasny:

  • Firma przyznająca pożyczkę, zwana pożyczkodawcą, jest zobowiązana do sprawdzenia zdolności kredytowej konsumenta poprzez weryfikację danych w jednym z rejestrów dłużników, m.in. BIK LUB na podstawie informacji uzyskanych od klienta.

To sprawia, że firmy te mogą dopasować swoje oferty do wybranych klientów.

Czym jest BIK?

Warto jednak dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest BIK. Skrót ten oznacza Biuro Informacji Kredytowej i jest to organ rejestrujący każdy przyznany kredyt czy pożyczkę u obywateli polskich. Firmy przyznające tego rodzaju świadczenia, są zobowiązane do poinformowania właściwych organów o zawarciu umowy na pożyczkę pozabankową bez BIK. Szerzej o tym przeczytać można także na stronie https://salvusmoney.pl/category/pozyczki-bez-bik-dla-zadluzonych/ gdzie znajduje się pięć tematycznych wpisów. Całość jest dostępna dla każdej firmy bankowej i parabankowej.

Jakie BIG-i są znane?

Nie ma jednego BIG-a, czyli Biura Informacji Gospodarczej. To bazy danych prowadzone przez różnorodne firmy prywatne, które są tak skrótowo nazywane. Często są to firmy windykacyjne, które wykorzystują własne bazy danych. Możemy więc wyróżnić m.in.: BIG Info Monitor czy Krajowy Rejestr Długów.

Co kryje się za skrótem BR?

A czym zatem jest BR? To nieistotny z punktu widzenia firm pozabankowych Bankowy Rejestr, z którego korzystają wszystkie banki i który zawiera informacje o kredytach i pożyczkach potencjalnych klientów.