Jak płacić BLIKIEM

Jak płacić BLIKIEM

21 stycznia 2019 Wyłącz przez admin

Polski Standard Płatności to spółka, która w zdecydowany sposób usprawniła proces dokonywania transakcji poprzez wprowadzenie systemu płatności mobilnych. Daje to możliwość szybkiego płacenia przy pomocy telefonu, ale również wykonywania wielu innych czynności. Korzystanie z BLIKU jest naprawdę łatwe!

Czym jest BLIK i jakie działania obejmuje?

Polski system płatności mobilnych polega na wykorzystywaniu telefonu do płatności w punktach naziemnych, płatności internetowych, wypłaty gotówki z bankomatów, wykonywaniu przelewów przez telefon, a także czeków BLIK. Proces przebiega dzięki wygenerowaniu w telefonie jednorazowego kodu. Jeśli więc w sklepie znajduje się terminal POS, można wykorzystać BLIK do zapłacenia za zakupy. W tym celu potrzebna będzie zainstalowana aplikacja mobilna banku, w którym posiadamy konto. Jeśli kwota jest wyższa niż 50 złotych konieczne jest dodatkowe zatwierdzenie transakcji w telefonie. Cały proces polega na wygenerowaniu kodu w aplikacji poprzez naciśnięcie w miejscu, w którym widnieje napis „BLIK”, a następnie wybraniu „kod BLIK”. Uzyskany kod należy wpisać na terminalu w sklepie. Podobnie proces ten wygląda w przypadku innych działań, takich jak płacenie w internecie czy też podczas wypłaty z bankomatu.

Czy to może być prostsze?

Okazuje się, że tak. Banki pozwalają przyśpieszyć cały proces poprzez możliwość skorzystania z opcji, jaką jest tzw. one click. Polega na zapisaniu sklepu internetowego lub przeglądarki jako takich, z których się często korzysta. Dzięki temu podczas dokonywania kolejnych płatności w tych miejscach nie będzie konieczności podawania 6-cyfrowego kodu. Wystarczy zaledwie jedno kliknięcie, aby zatwierdzić transakcję.

Czy każdy może płacić BLIKIEM?

Mimo że rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla konsumentów, oferty nie wszystkich banków oferują taką możliwość. Zdarza się również, że klient banku może korzystać z płatności BLIK, ale już one click nie. Z ułatwienia przeprowadzania transakcji nie skorzystają również te osoby, które nie korzystają z bankowości internetowej lub ich telefon nie jest w stanie onsługiwać aplikacji bankowości mobilnej.