Kredyt dla zadłużonych firm – jak otrzymać pieniądze?

Kredyt dla zadłużonych firm – jak otrzymać pieniądze?

19 maja 2019 Wyłącz przez admin

Zadłużenie firmy za zupełnie inny charakter niż zadłużenie osoby fizycznej. W przypadku firm o zadłużeniu mówi się już wtedy, gdy posiada ona kredyt w banku, który jest aktualnie spłacany lub korzysta z karty kredytowej. Otrzymanie zobowiązania w takiej sytuacji jest nieco trudniejsze i wymaga spełnienia specjalnych warunków. Pozwala jednak rozwinąć przedsiębiorstwo lub uchronić je przed upadkiem.

Sytuacja polskich przedsiębiorców

Choć zadłużeniem nazywa się posiadanie kredytu lub leasingu, to jednak wiele firm boryka się z dużo poważniejszymi problemami. Według Ogólnopolskiego Raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor o zadłużeniu firm wierzyciel pożyczka bez bikz sektora budowlanego1 problem zadłużenia pojawia się w wielu branżach. Liczba dłużników dla transportu i gospodarki magazynowej wynosi 25 895, w przetwórstwie przemysłowym 24 357, a w zakwaterowaniu i gastronomi 10 451.

Skorzystanie z kredytu dla zadłużonych firm jest niekiedy jedyną opcją na uratowanie działalności, dlatego wiele firm pożyczkowych przygotowało specjalną ofertę dla przedsiębiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi.

Formalności związane z wnioskowaniem o przyznanie kredytu dla zadłużonych firm

Instytucje pozabankowe wymagają przedstawienia od wnioskującego odpowiednich dokumentów. Należą do nich:

  • dokumenty rejestrowe
  • wyniki finansowe przedsiębiorstwa
  • sprawozdanie za ostatni okres obrachunkowy
  • zaświadczenia od US i ZUS o braku zaległości podatkowych
  • umowy spłacanych kredytów z dołączonym harmonogramem spłaty (jeśli takie są)
  • w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – mała księgowość.

Przyznanie kredytu – jakie kryteria dodatkowo należy spełnić?

Konieczne jest wykazanie, że przedsiębiorstwo ma wysokie zyski. Dzięki temu firma pożyczkowa przychylniej patrzy na wnioskodawcę. W zależności od wewnętrznego regulaminu parabanku, niektóre mogą odmówić, jeśli staż działalności jest zbyt krótki lub gdy firma posiada już zobowiązania, które w ocenie instytucji są zbyt wysokie.

1http://pzpb.com.pl/wp-content/uploads/2018/10/Raport-Sytuacja-finansowa-przeds.budowlanych-PZPB-II-edycja.pdf