Pożyczki pozabankowe z gwarantem – co warto wiedzieć na ich temat?

Pożyczki pozabankowe z gwarantem – co warto wiedzieć na ich temat?

6 czerwca 2019 Wyłącz przez admin

Samodzielne uzyskanie pożyczki będąc zadłużonym i widniejąc w bazach jest niemal niemożliwe do osiągnięcia. Instytucje finansowe nie tylko dbają o swój interes i odmawiają niesolidnym klientom, ale też mają taki obowiązek narzucony przez prawo. Wiele z nich jednak ma na uwadze potrzeby grupy klientów, którzy mają problem ze spłaceniem zobowiązań lub ich historia kredytowa nie prezentuje się dobrze.

Dlaczego poręczenie jest wymagane?

Art.9.1 z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 Nr 126 poz.715) wskazuje, że:

Kredytodawca przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki jest zobowiązany do dokonania oceny ryzyka kredytowego konsumenta.”

Kolejny podpunkt mówi jednak o tym, że:

Ocena ryzyka kredytowego dokonywana jest na podstawie informacji uzyskanych od konsumenta lub na podstawie informacji zawartych w bazie danych lub zbiorze danych kredytodawcy.”.

To oznacza, że każda instytucja na swój własny sposób może ocenić ryzyko i na podstawie tej oceny udzielić zobowiązania. W przypadku pożyczki pozabankowej z gwarantem zmniejszeniem tego ryzyka jest właśnie gwarant. To jego zdolność finansowa oraz historia kredytowa mają największe znaczenie dla instytucji finansowych.

Pożyczki pozabankowe z gwarantem – kto może nim zostać?

Choć poręczyciel to dla wielu osób zadłużonych jedyna możliwość uzyskania potrzebnych środków, to niestety często trudno znaleźć osobę, która się zgodzi oraz będzie spełniała wymagania firmy pożyczkowej. Wśród nich są:

  • wiek od 18 do 65-75 lat

  • obywatelstwo polskie

  • dobra zdolność kredytowa

  • w niektórych przypadkach posiadanie na własność nieruchomości.

Dodatkowo poręczycielem nie może zostać osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką lub wobec której toczy się postępowanie w sprawie upadłości konsumenckiej. Jeśli poręczyciel spełnia wszystkie wymagania, otrzymanie zobowiązania nie jest trudna i w przypadku firm pożyczkowych wymaga minimum formalności, a złożenie wniosku i otrzymanie gotówki może odbyć się za pośrednictwem internetu.

 

Inspiracją do napisania artykułu były porady umieszczone na stronie https://gotowkanajuz.pl/porady/ , wiele kwestii zostało zaciągnięte właśnie z tej strony. Zapraszamy